High Transmittance Heat Resistant Quartz Glass Tube with Good Electrical Insulation for Semiconductor Applications
Product Details
| Name: | High Transmittance Polished Quartz Glass Fire Pipe Semiconductor Protect Heat Resistant Vacuum Tube Transparent | Application: | Sources , Semiconductor |
|---|---|---|---|
| Material: | SIO2>99.99% | Feature: | Good Electrical Insulation |
| Light Transmittance: | >92% | Working Temparature: | 1100℃ |
| Hardness: | Mose 6.5 | Resistance Value: | 1000 Times Than Ordinary Glass |
| Color: | Transparent | ||
| Highlight |
Quartz Glass Fire Pipe,High transmittance Polished Quartz Glass Tube,Semiconductor Protect Quartz Glass Tube |
||
Product Description
- High Durability
- Exceptional Heat Resistance
- Superior Corrosion Resistance
- Low Thermal Expansion Coefficient
| Parameter | Value |
|---|---|
| SiO₂ Content | 99.9% |
| Density | 2.2 g/cm³ |
| Mohs Hardness | 6.6 |
| Melting Point | 1732°C |
| Working Temperature | 1100°C |
| Maximum Short-term Temperature | 1450°C |
| Visible Light Transmittance | Above 93% |
| UV Spectral Transmittance | 80% |
| Annealing Point | 1180°C |
| Softening Point | 1630°C |
| Strain Point | 1100°C |
Product Highlights
High Transmittance Polished Quartz Glass Fire Pipe Semiconductor Protect Heat Resistant Premium Quartz Glass Tubes for Lighting, Semiconductor & Industrial Applications Our quartz glass tubes offer exceptional electrical insulation and heat resistance, making them ideal for demanding applications in ...
XRD Sample Tank Test Sheet Carrier Chip Slotted Quartz Glass Sheet Sample Tank Can Be Customized
Thin Quartz Glass Plate Dimensional Stable 1-1000mm Processing Range Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high ...
Photocatalytic Reactor Chemistry Glassware Kit
Product description: 1.SiO2> 99.99% ,tubing fused quartz 2.Operating Temperature: 1250℃ 3.Excellent visual and chemical performance . 4.Without surface coating andinfectant . 5.Health care and environmental protection. 6.Any specification can be made. 7.Quartz glass is acidic materials, except hydro ...
No Air Bubble Flat Glass Plates High Purity Quartz Glass Window Transparent Circular Sight Glasses
No Air Bubble Flat Glass Plates Excellent Visual Performance Circular Shape Quartz Glass Window Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ ...
Purified Square Glass Plates High Pressure Resistant Anti Alkali Strong Hardness
Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Application of quartz plate: Military industrial ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.