High Temperature Resistance Corrosion Resistant High Purity SiO2 Quartz Glass Tube and Fused Silica Tube
Product Details
| Color: | Clear/Transparent | Material: | SIO2>99.99% |
|---|---|---|---|
| Material Type: | JGS1/JGS2/JGS3 | Hardness: | Morse 6.6 |
| Density: | 2.2g/cm3 | Working Temparature: | 1250℃ |
| Melt Point: | 1730℃ | Resistance To Corrosion: | 30 Times Than Ceramics,150 Times Than Stainless Steel |
| Application: | Photovoltaic, Semiconductor,Lab,Industrial, Chemical, Medical,Aerospace, | ||
| Highlight |
actinia detectors Quartz Cone Tube,Fused Silica Quartz Cone Tube,High Quality Quartz Cone Tube |
||
Product Description
- High purity: SiO₂ > 99.99%
- Operating Temperature: 1250℃; Soften Temperature: 1730℃
- Excellent thermal stability with low coefficient of thermal expansion
- High corrosion resistance against acids and alkalis
- Superior electrical insulation properties
- Environmentally friendly and health-safe composition
- Free from air bubbles and air lines
| Property | Description |
|---|---|
| Material | Fused Quartz |
| Shape | Straight or bend |
| Density | 2.2 (g/cm³) |
| Outer Diameter | 2mm~500mm |
| Purity | SiO₂ > 99.99% |
| Wall Thickness | 1mm~300mm |
| Length | 10mm~4000mm |
| Diameter | 2mm~600mm |
| Degree of hardness moh' scale | 6.6 |
| Resistance to Temperature | Operating Temperature: 1250℃; Soften Temperature: 1730℃ |
| Resistance to Corrosion | 1000 times than ordinary glass |
Product Highlights
High Quality Fused Silica Quartz Cone Tube Actinia Detectors Quartz glass tube is manufactured from high-quality quartz glass composed of silicon dioxide. Available in tube form with various transmittance levels and surface qualities, it delivers exceptional optical properties. This material is ...
XRD Sample Tank Test Sheet Carrier Chip Slotted Quartz Glass Sheet Sample Tank Can Be Customized
Thin Quartz Glass Plate Dimensional Stable 1-1000mm Processing Range Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high ...
Photocatalytic Reactor Chemistry Glassware Kit
Product description: 1.SiO2> 99.99% ,tubing fused quartz 2.Operating Temperature: 1250℃ 3.Excellent visual and chemical performance . 4.Without surface coating andinfectant . 5.Health care and environmental protection. 6.Any specification can be made. 7.Quartz glass is acidic materials, except hydro ...
No Air Bubble Flat Glass Plates High Purity Quartz Glass Window Transparent Circular Sight Glasses
No Air Bubble Flat Glass Plates Excellent Visual Performance Circular Shape Quartz Glass Window Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ ...
Purified Square Glass Plates High Pressure Resistant Anti Alkali Strong Hardness
Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Application of quartz plate: Military industrial ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.