High temperature resistant quartz glass tube with excellent UV light transmission and transparency protection.
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Shengfan Quartz |
| SiO2 Content | 99.99% |
| Density | 2.2 g/cm³ |
| Hardness (Mohs' Scale) | 6.6 |
| Melting Point | 1732℃ |
| Working Temperature | 1100℃ |
| Annealing Point | 1180℃ |
| Softening Point | 1630℃ |
| Density | 2.2*10³ kg/m³ | Hardness | 5.5-6.5 Mohs' Scale |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength | 4.8*10⁷ Pa (7000 psi) | Compressive Strength | >1.1*10⁹ Pa (160,000 psi) |
| Bulk Modulus | 3.7*10¹⁰ Pa | Rigidity Modulus | 3.1*10¹⁰ Pa |
| Softening Point | 1730℃ | Annealing Point | 1215℃ |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Shape | Circular / Round |
| Standard | JGS1 |
| Material | 99.99% SiO2 |
| Diameter | 1-800mm |
| Thickness | 0.25-10mm |
| Application | Optics quartz windows |
| Light Transmittance | >92% |
| Resistance Value | 1000 times than ordinary glass |
This product is mainly used in electric light source, electrical appliances, semiconductor, optical communications, military, metallurgy, building materials, chemical, machinery, electricity, environmental protection and other fields.
Lianyungang Shengfan Quartz Product Factory is a professional manufacturer specialized in research and development of quartz plates, quartz tubes, quartz flanges, quartz rings, cuvettes and quartz instruments. The company is located in China Crystal Capital - Donghai City, Jiangsu Province, China, 70 km from Lianyungang port with convenient transportation.
Covering an area of 1000 square meters, we now have over 30 employees with annual sales exceeding USD 5.2 million. With the philosophy of Technology Orientation, Quality First, Integrity and Responsibility, Sustainable Operation, the company dedicates to establish an international enterprise with standard and sustainable operation capability.
The company adheres to integrity in business, with extensive experience, reasonable pricing, quality assurance, and excellent after-sales service. We sincerely welcome customers to come and negotiate.
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
A: Within 15 days after receiving deposit.
A: Low MOQ, 1pc for sample checking is available.
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly we quote according to your requirements or our suggestions. Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order. Fourthly we arrange the production.
A: DHL, UPS, FedEx or TNT are optional for small orders. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping are also available.