| Product Name | Quartz Test Tube |
|---|---|
| Material | Fused Silica |
| Working Temperature | 1100℃ |
| Hardness | Morse 6.5 |
| Packaging Details | plastic bubble/ polystyrene foam sheet/ carton/ wooden pallet |
| Product Name | Quartz Test Tube |
|---|---|
| Material | Fused Silica |
| Working Temperature | 1100℃ |
| Hardness | Morse 6.5 |
| Packaging Details | plastic bubble/ polystyrene foam sheet/ carton/ wooden pallet |
| Type | Clear Quartz Plate |
|---|---|
| Application | Semiconductor, Optical |
| Thickness | 0.5-100mm |
| Shape | Square |
| Processing Service | Punching, Cutting |
| Name | Quartz Glass Disc |
|---|---|
| Light Transmittance | >92% |
| Density | 2.2g/cm3 |
| Working Temparature | 1100℃ |
| Hardness | Morse 6.5 |
| Product Name | Quartz Glass Plate |
|---|---|
| Material | 99.99% |
| Light Transmittance | 92% |
| Density | 2.2g/cm3 |
| Working Temparature | 1100℃ |
| Product Name | Quartz Tube Flange |
|---|---|
| Material | Sio2 |
| Size | Customized |
| Light Transmittance | >92% |
| Density | 2.2g/cm3 |
| Name | Quartz Tube Flange |
|---|---|
| Feature | HGH TEMPERATURE RESISTANT / CORROSION RESISTANT |
| Application | Optical Instrument |
| Density | 2.2g/cm3 |
| Hardness | Morse 6.5 |
| Material | Sio2 |
|---|---|
| Density | 2.2g/cm3 |
| Hardness | Morse 6.5 |
| Working Temperature | 1100℃ |
| UV Transmittance | 80% |
| Material | Sio2 |
|---|---|
| Density | 2.2g/cm3 |
| Hardness | Morse 6.5 |
| Working Temperature | 1100℃ |
| UV Transmittance | 80% |
| Material | Sio2 |
|---|---|
| Density | 2.2g/cm3 |
| Hardness | Morse 6.5 |
| Working Temperature | 1100℃ |
| UV Transmittance | 80% |