Customed Pressure Endurable Quartz Heater Tube High Transparent Quartz Tube Vacuum Sealed Flange
Product Details
| Material: | Fused Quartz | Working Temperature: | 1100℃ |
|---|---|---|---|
| Hardness: | Morse 6.5 | Softening Point: | 1780℃ |
| Annealing Point: | 1250°C | Short-term Working Temperature: | 1300°C |
| Long-term Working Temperature: | 1100°C | ||
| Highlight |
borosilicate glass tube,glass capillary tube |
||
Product Description
Customed Pressure Endurable Quartz Heater Tube High Transparent Quartz Tube Vacuum Sealed Flange
Material Properties:
1. High purity
2. High duribility
3. High Temperature Resistance(working temperature 1100℃)
4. Flame polished
5. Acid and alkali resistance
6.No air bublle,no air line
| Property | Typical Values |
| Density | 2.2x103 kg/m3 |
| Hardness | 5.5 - 6.5 Mohs' Scale 570 KHN 100 |
| Design Tensile Strength | 4.8x107 Pa (N/m2) (7000 psi) |
| Design Compressive Strength | Greater than 1.1 x l09 Pa (160,000 psi) |
| Bulk Modulus | 3.7x1010 Pa (5.3x106 psi) |
| Rigidity Modulus | 3.1x1010 Pa (4.5x106 psi) |
| Young's Modulus | 72GPa (10.5x106 psi) |
| Poisson's Ratio | 0.17 |
| Coefficient of Thermal Expansion | 5.5x10 -7 cm/cm·°C (20°C-320°C) |
| Thermal Conductivity | 1.4 W/m·°C |
| Specific Heat | 670 J/kg·°C |
| Softening Point | 1683°C |
| Annealing Point | 1215°C |
| Strain Point | 1120 °C |
| Electrical Resistivity | 7x107 ohm cm (350°C) |
| Dielectric Properties | (20°C and 1 MHz) |
| Constant | 3.75 |
| Strength | 5x107 V/m |
| Loss Factor | Less than 4x10-4 |
| Dissipation Factor | Less than 1x10-4 |
| Index of Refraction | 1.4585 |
| Constringence (Nu) | 67.56 |
| Velocity of Sound-Shear Wave | 3.75x103 m/s |
| Velocity of Sound/Compression Wave | 5.90X103 m/s |
| Sonic Attenuation | Less than 11 db/m MHz |
| Permeability Constants(700°C) | (cm3 mm/cm2 sec cm of Hg) |
| Helium | 210x10-10 |
| Hydrogen | 21x10-10 |
| Deuterium | 17x10-10 |
| Neon | 9.5x10-10 |
Further processing:
CNC,Quartz Tube welding,sealing


Application:
They are widely used in electric light, diffusion tube, protection tube, optical instrument, sight glass, observation window for furnace, semiconductor, photoelectron, military industry, metallurgy, water treat,emt, lab glassware and many other fields.
We adopt continue melting method,rotation method, flame melting method to produce various kinds of transparent.Meanwhile,we have Arc quartz crucible workshop,old process workshop, fire process workshop, so that we can accept higher requirements to customize all kinds of quartz glass products, such as Quartz tube, Quartz plate, Quartz crucible, Quartz flange, Furnace quartz tube, Quartz boat, Laboratory quartz instruments, Quartz heater and other related quartz glass products.These products are widely used in semiconductor, photovoltaic, infrared heating, flight, chemical, and large colleges and universities in the laboratory and other industry fields.
Company profile:
Lianyungang Shengfan Quartz Product Factory is a professional manufacture specialized in research and development of quartz plate,quartz tube,quartz flange,quartz ring,cuvette and quartz instrument. The company is located in China Crystal Capital - Donghai City, Jiangsu Prov., China. 70 km far from Lianyungang port, convenient transportation.
Covering an area of 1000 square meters,we now have over 30 employees,an annual sales figure exceeding USD 5.2 million.
With the philosophy of Technology Orientation, Quality First,Integrity and Responsibility,Sustainable Operation, the company dedicates to establish an international enterprise with standard and sustainable operation capability.
Product Highlights
Customed Pressure Endurable Quartz Heater Tube High Transparent Quartz Tube Vacuum Sealed Flange Material Properties: 1. High purity 2. High duribility 3. High Temperature Resistance(working temperature 1100℃) 4. Flame polished 5. Acid and alkali resistance 6.No air bublle,no air line Property ...
XRD Sample Tank Test Sheet Carrier Chip Slotted Quartz Glass Sheet Sample Tank Can Be Customized
Thin Quartz Glass Plate Dimensional Stable 1-1000mm Processing Range Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high ...
Photocatalytic Reactor Chemistry Glassware Kit
Product description: 1.SiO2> 99.99% ,tubing fused quartz 2.Operating Temperature: 1250℃ 3.Excellent visual and chemical performance . 4.Without surface coating andinfectant . 5.Health care and environmental protection. 6.Any specification can be made. 7.Quartz glass is acidic materials, except hydro ...
No Air Bubble Flat Glass Plates High Purity Quartz Glass Window Transparent Circular Sight Glasses
No Air Bubble Flat Glass Plates Excellent Visual Performance Circular Shape Quartz Glass Window Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ ...
Purified Square Glass Plates High Pressure Resistant Anti Alkali Strong Hardness
Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Application of quartz plate: Military industrial ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.