Electric Insulation Silica Glass Tube , High Temperature Quartz Tube
Product Details
| Name: | Silica Glass Tube | Feature: | Electric Insulation |
|---|---|---|---|
| Material: | SIO2>99.99% | OD: | 3-300mm |
| Light Transmittance: | >92% | Working Temparature: | 1100℃ |
| Hardness: | Mose 6.5 | Advantage: | High Temperature |
| Highlight |
fused quartz tube,fused silica tubing |
||
Product Description
Electric Insulation Silica Glass Tube , High Temperature Quartz Tube
Silica Glass Tube Description:
| Hardeness | 5.5-6.5 Mohs' Scal 570 KHN 100 |
| Design Tensile Strength | 4.8x107 Pa (N/mm2) (7000psi) |
| Design Compressive Strength | >1.1x109 Pa (160,000 psi) |
| Bulk Modulus | 3.7x1010 Pa (5.3x106psi) |
| Rigidity Modulus | 3.1x1010 pa (4.5x106psi) |
| Young's Modulus | 7.2x10-10 pa (10.5x106 psi) |
| Poisson's Ratio | 0.17 |
| Coefficient of Thermal Expansion | 5.5x10-7cm/cm. °C (20°C-30°C) |
| Thermal Conductivity | 1.4 W/m. °C |
| Specific Heat | 670J/kg. °C |
| Softerning Point | 1683°C |
| Annealing Point | 1215°C |
| Strain Point | 1120°C |
| Electrical Receptivity | 7x107 ohm.cm (350°C) |
| Velocity of Sound-Shear Wave | 3.75x103 m/s |
| Velocity of Sound/ Compression Wave | 5.9x103 m/s |
| Sonic Attenuation | <11db/m MHZ |
| Chemical Stability (except hydrofuoric) | High resistance to water and acids |
| Dielectric Properties (20°C and 1MHZ) Constant Strength Loss Factor Dissipation Factor |
3.75 5x107 V/M Less than 4x10-4 Less than 1x10-4 |
Silica Glass Tube Feature
CORROSION RESISTANT
In addition to hydrofluoric acid, quartz glass has no chemical reaction withother acid. Its acid resistance is 30 times that of Ceramic.150 times that of stainless steel Especially the chemical stability at low temperature.
Which can not be compared with any other engineering materials.
GOOD THERMAL STABILITY
The thermal contraction coefficient of quartz glass.
Can suffer severe temperature changes.
The quartz glass heated to 1100℃
also will not burst into cold water.
GOOD PERVIOUS TO LIGHT
Quartz glass has good transmittance in all spectral bands from purple to red.
The visible light transmittance is above 93% specially in the ultraviolet spectral region.
And the maximum transmittance is over 80%.
GOOD ELECTRICAL INSULATION
The resistance of quartz glass is 10,000 times that of ordinary and has good electrical performance even at low temperature
Silica Glass Tube Pictures

Company profile:
Lianyungang Shengfan Quartz Product Factory is a professional manufacture specialized in research and development of quartz plate,quartz tube,quartz flange,quartz ring,cuvette and quartz instrument. The company is located in China Crystal Capital - Donghai City, Jiangsu Prov., China. 70 km far from Lianyungang port, convenient transportation.
Covering an area of 1000 square meters,we now have over 30 employees,an annual sales figure exceeding USD 5.2 million.
With the philosophy of Technology Orientation, Quality First,Integrity and Responsibility,Sustainable Operation, the company dedicates to establish an international enterprise with standard and sustainable operation capability.


Product Highlights
Electric Insulation Silica Glass Tube , High Temperature Quartz Tube Silica Glass Tube Description: Hardeness 5.5-6.5 Mohs' Scal 570 KHN 100 Design Tensile Strength 4.8x107 Pa (N/mm2) (7000psi) Design Compressive Strength >1.1x109 Pa (160,000 psi) Bulk Modulus 3.7x1010 Pa (5.3x106psi) Rigidity ...
XRD Sample Tank Test Sheet Carrier Chip Slotted Quartz Glass Sheet Sample Tank Can Be Customized
Thin Quartz Glass Plate Dimensional Stable 1-1000mm Processing Range Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Specification Quick Details Place of Origin Jiangsu,China Brand SF Material Glass,High quality Optical Glass Usage Optical Structure Double Convex Shape
Photocatalytic Reactor Chemistry Glassware Kit
Product description: 1.SiO2> 99.99% ,tubing fused quartz 2.Operating Temperature: 1250℃ 3.Excellent visual and chemical performance . 4.Without surface coating andinfectant . 5.Health care and environmental protection. 6.Any specification can be made. 7.Quartz glass is acidic materials, except hydro fluoric acid and 300 degrees Celsius thermal phosphoric acid, on any other acids were shown to be inert, is the best anti acid materials. The advantages of Customized High Quality
No Air Bubble Flat Glass Plates High Purity Quartz Glass Window Transparent Circular Sight Glasses
No Air Bubble Flat Glass Plates Excellent Visual Performance Circular Shape Quartz Glass Window Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Application of quartz plate: Military industrial complex, machinery, metallurgy, printing and dyeing, optical instruments, high
Purified Square Glass Plates High Pressure Resistant Anti Alkali Strong Hardness
Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Application of quartz plate: Military industrial complex, machinery, metallurgy, printing and dyeing, optical instruments, high temperature sight glasses, fire hole industries such as high temperature and other industries,
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.