Corrosion Resistant Quartz Glass Tube with Good Electrical Insulation and High Heat Resistance for Germicidal Lamps
Product Details
| Name: | Quartz Glass Tube | Application: | Sources , Semiconductor |
|---|---|---|---|
| Material: | SIO2>99.99% | Feature: | Good Electrical Insulation |
| Light Transmittance: | >92% | Working Temparature: | 1100℃ |
| Hardness: | Mose 6.5 | Resistance Value: | 1000 Times Than Ordinary Glass |
| Working Temperature: | 1100 Celsius | Classification: | Quartz Tube |
| Size: | OD 1-100MM | Wall Thickness: | 0.5 MM-40 MM |
| Color: | Transparent Or Opaque | ||
| Highlight |
Reactor Quartz Testing Tube,Quartz Glass Sleeve For Germicidal Lamps,40MM Quartz Glass Sleeve Tube |
||
Product Description
- Exceptional durability and structural integrity
- Superior heat resistance for high-temperature applications
- Excellent corrosion resistance against most acids
- Low thermal expansion coefficient for dimensional stability
| Parameter | Specification |
|---|---|
| SiO2 Content | 99.9% |
| Density | 2.2 g/cm³ |
| Mohs Hardness | 6.6 |
| Melting Point | 1732°C |
| Working Temperature | 1100°C |
| Maximum Short-term Temperature | 1450°C |
| Visible Light Transmittance | Above 93% |
| UV Spectral Transmittance | 80% |
| Annealing Point | 1180°C |
| Softening Point | 1630°C |
| Strain Point | 1100°C |
Product Highlights
Reactor Quartz Testing Tube Glass Sleeve For Germicidal Lamps 40 MM Premium Electrical Insulation Quartz Glass Tube High-performance quartz glass tubes designed for light sources, semiconductors, and specialized industrial applications. Material Properties Exceptional durability and structural ...
XRD Sample Tank Test Sheet Carrier Chip Slotted Quartz Glass Sheet Sample Tank Can Be Customized
Thin Quartz Glass Plate Dimensional Stable 1-1000mm Processing Range Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high ...
Photocatalytic Reactor Chemistry Glassware Kit
Product description: 1.SiO2> 99.99% ,tubing fused quartz 2.Operating Temperature: 1250℃ 3.Excellent visual and chemical performance . 4.Without surface coating andinfectant . 5.Health care and environmental protection. 6.Any specification can be made. 7.Quartz glass is acidic materials, except hydro ...
No Air Bubble Flat Glass Plates High Purity Quartz Glass Window Transparent Circular Sight Glasses
No Air Bubble Flat Glass Plates Excellent Visual Performance Circular Shape Quartz Glass Window Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ ...
Purified Square Glass Plates High Pressure Resistant Anti Alkali Strong Hardness
Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Application of quartz plate: Military industrial ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.