Transparent Quartz Glass Plate with High Light Transmission, High Temperature Resistance, and Corrosion Resistance for Technical Applications
Product Details
| Type: | Clear Quartz Plate | Application: | Semiconductor, Optical |
|---|---|---|---|
| Thickness: | 0.5-100mm | Shape: | Square/round |
| Processing Service: | Bending, Welding, Punching, Polishing | Product Name: | Quartz Plate |
| Material: | SIO2>99.99% | Density: | 2.2g/cm3 |
| Working Temparature: | 1150℃ | Hardness: | Morse 6.5 |
| Melt Point: | 1750-1850℃ | Acid Tolerance: | 30 Times Than Ceramics,150 Times Than Stainless Steel |
| Size: | Customized | Annealing Point: | 1180℃ |
| Strain Point: | 1100℃ | Port: | Shanghai And Qindao Port |
| Highlight |
High Light Transmission Quartz Glass Plate,High Temperature Resistance Fused Silica Plate,Corrosion Resistant Transparent Quartz Plate |
||
Product Description
| Characteristic | Value |
|---|---|
| Brand | Shengfan Quartz |
| SiO₂ Content | 99.99% |
| Density | 2.2 g/cm³ |
| Hardness (Mohs Scale) | 6.6 |
| Melting Point | 1732℃ |
| Working Temperature | 1100℃ |
| Annealing Point | 1180℃ |
| Softening Point | 1630℃ |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Shape | Square/Round |
| Standard | JGS1, JGS2, JGS3 |
| Material | 99.99% SiO₂ |
| Diameter | 1-800mm |
| Thickness | 0.2-100mm |
| Application | Optics Quartz Windows |
| Light Transmittance | >92% |
| Hardness | Mohs 6.5 |
| Resistance Value | 1000 times higher than ordinary glass |
- Provide detailed dimensional drawings
- Manufacturing based on provided specifications
- High corrosion resistance
- Exceptional high-temperature tolerance
- Aesthetically pleasing appearance
- Compact structural design
- User-friendly operation
- Superior light transmission capabilities
- Excellent electrical insulation properties
Product Highlights
Transparent Quartz Glass Plate High-purity quartz glass plates offering exceptional light transmission and mechanical strength for technical equipment applications. Product Specifications Characteristic Value Brand Shengfan Quartz SiO₂ Content 99.99% Density 2.2 g/cm³ Hardness (Mohs Scale) 6.6 ...
XRD Sample Tank Test Sheet Carrier Chip Slotted Quartz Glass Sheet Sample Tank Can Be Customized
Thin Quartz Glass Plate Dimensional Stable 1-1000mm Processing Range Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high ...
Photocatalytic Reactor Chemistry Glassware Kit
Product description: 1.SiO2> 99.99% ,tubing fused quartz 2.Operating Temperature: 1250℃ 3.Excellent visual and chemical performance . 4.Without surface coating andinfectant . 5.Health care and environmental protection. 6.Any specification can be made. 7.Quartz glass is acidic materials, except hydro ...
No Air Bubble Flat Glass Plates High Purity Quartz Glass Window Transparent Circular Sight Glasses
No Air Bubble Flat Glass Plates Excellent Visual Performance Circular Shape Quartz Glass Window Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ ...
Purified Square Glass Plates High Pressure Resistant Anti Alkali Strong Hardness
Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Application of quartz plate: Military industrial ...
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.