High Purity 99.99% Corrosion Resistant Quartz Glass Tube with 1100℃ Working Temperature
Product Details
| Type: | Clear Quartz Tube | Application: | Semiconductor, Optical |
|---|---|---|---|
| Thickness: | 1-100mm | Shape: | Square |
| Processing Service: | Punching, Cutting | Product Name: | Quartz Glass Tube |
| Material: | SIO2 | SIO2: | SIO2>99.99% |
| Density: | 2.2g/cm3 | Color: | Clear Transparent |
| Working Temperature: | 1100℃ | Melting Point: | 1732℃ |
| Port: | Shanghai And Qindao Port | ||
| Highlight |
99.99% High Purity Quartz Glass Tube,Corrosion Resistant Fused Quartz Tube,1100℃ Working Temperature Silica Glass Tube |
||
Product Description
| Parameter | Value |
|---|---|
| Brand | Shengfan Quartz |
| SiO2 Content | 99.99% |
| Density | 2.2 g/cm³ |
| Hardness (Mohs' Scale) | 6.6 |
| Melting Point | 1732℃ |
| Working Temperature | 1100℃ |
| Annealing Point | 1180℃ |
| Softening Point | 1630℃ |
| Density | 2.2*10³ kg/m³ | Hardness | 5.5-6.5 Mohs' Scale |
| Tensile Strength | 4.8*10⁷ Pa | Compressive Strength | >1.1*10⁹ Pa |
| Bulk Modulus | 3.7*10¹⁰ Pa | Rigidity Modulus | 3.1*10¹⁰ Pa |
| Property | Specification |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Shape | Circular / Round |
| Standard | JGS1 |
| Material | 99.99% SiO2 |
| Diameter | 1-800mm |
| Thickness | 0.25-10mm |
| Application | Optics quartz windows |
| Light Transmittance | >92% |
| Resistance Value | 1000 times ordinary glass |
- SiO2 content exceeding 99.99% for high purity quartz tubes
- Operating temperature: 1250℃ with softening temperature of 1730℃
- Excellent visual and chemical performance characteristics
- No surface coating or contaminants
- Health care and environmental protection compliant
- Custom dimensions available upon request
- CE, RoHS, and SGS certified
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
A: Within 15 days after receiving deposit.
A: Low MOQ, 1pc for sample checking is available.
A: First, let us know your requirements. Second, we quote according to your requirements. Third, customer confirms samples and places deposit. Fourth, we arrange production.
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for small orders (3-5 days). Airline and sea shipping also available.
Product Highlights
High Purity 99.99% Corrosion Resistant Quartz Flange Tube High transmittance quartz glass tube with excellent UV light transmission and protection properties. Product Specifications Parameter Value Brand Shengfan Quartz SiO2 Content 99.99% Density 2.2 g/cm³ Hardness (Mohs' Scale) 6.6 Melting Point ...
XRD Sample Tank Test Sheet Carrier Chip Slotted Quartz Glass Sheet Sample Tank Can Be Customized
Thin Quartz Glass Plate Dimensional Stable 1-1000mm Processing Range Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Specification Quick Details Place of Origin Jiangsu,China Brand SF Material Glass,High quality Optical Glass Usage Optical Structure Double Convex Shape
Photocatalytic Reactor Chemistry Glassware Kit
Product description: 1.SiO2> 99.99% ,tubing fused quartz 2.Operating Temperature: 1250℃ 3.Excellent visual and chemical performance . 4.Without surface coating andinfectant . 5.Health care and environmental protection. 6.Any specification can be made. 7.Quartz glass is acidic materials, except hydro fluoric acid and 300 degrees Celsius thermal phosphoric acid, on any other acids were shown to be inert, is the best anti acid materials. The advantages of Customized High Quality
No Air Bubble Flat Glass Plates High Purity Quartz Glass Window Transparent Circular Sight Glasses
No Air Bubble Flat Glass Plates Excellent Visual Performance Circular Shape Quartz Glass Window Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Application of quartz plate: Military industrial complex, machinery, metallurgy, printing and dyeing, optical instruments, high
Purified Square Glass Plates High Pressure Resistant Anti Alkali Strong Hardness
Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Application of quartz plate: Military industrial complex, machinery, metallurgy, printing and dyeing, optical instruments, high temperature sight glasses, fire hole industries such as high temperature and other industries,
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.