Optically Clear Quartz Glass Plate with Superior Hardness and Thermal Shock Resistance for Scientific Equipment
Product Details
| Type: | Clear Quartz Plate | Application: | Semiconductor, Optical |
|---|---|---|---|
| Thickness: | 0.5-100mm | Shape: | Square/round |
| Processing Service: | Bending, Welding, Punching, Polishing | Product Name: | Quartz Plate |
| Material: | SIO2>99.99% | Density: | 2.2g/cm3 |
| Working Temparature: | 1150℃ | Hardness: | Morse 6.5 |
| Melt Point: | 1750-1850℃ | Acid Tolerance: | 30 Times Than Ceramics,150 Times Than Stainless Steel |
| Size: | Customized | Annealing Point: | 1180℃ |
| Strain Point: | 1100℃ | Port: | Shanghai And Qindao Port |
| Highlight |
Optically Clear Quartz Glass Plate,Superior Hardness Fused Silica Plate,Thermal Shock Resistance Optical Quartz Plate |
||
Product Description
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Shengfan Quartz |
| SiO₂ Content | 99.99% |
| Density | 2.2 g/cm³ |
| Hardness (Mohs Scale) | 6.6 |
| Melting Point | 1732℃ |
| Working Temperature | 1100℃ |
| Annealing Point | 1180℃ |
| Softening Point | 1630℃ |
| Parameter | Specifications |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Shape | Square / Round |
| Standard | JGS1, JGS2, JGS3 |
| Material | 99.99% SiO₂ |
| Diameter | 1-800mm |
| Thickness | 0.2-100mm |
| Application | Optics Quartz Windows |
| Light Transmittance | >92% |
| Hardness | Mohs 6.5 |
| Resistance Value | 1000 times ordinary glass |
- Provide detailed dimension drawings
- We manufacture products according to your specifications
- Exceptional corrosion resistance
- High temperature tolerance
- Aesthetically pleasing appearance
- Compact structural design
- Easy to operate and maintain
- Superior light transmission capabilities
- Excellent electrical insulation properties
- Provide your requirements or application details
- We provide quotation based on your specifications
- Customer confirms samples and places deposit
- We arrange production
Product Highlights
Optically Clear Quartz Glass Plate High-purity quartz glass plates with superior hardness and exceptional thermal shock resistance, ideal for scientific equipment and industrial applications. Product Specifications PropertyValue BrandShengfan Quartz SiO₂ Content99.99% Density2.2 g/cm³ Hardness (Mohs ...
XRD Sample Tank Test Sheet Carrier Chip Slotted Quartz Glass Sheet Sample Tank Can Be Customized
Thin Quartz Glass Plate Dimensional Stable 1-1000mm Processing Range Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Specification Quick Details Place of Origin Jiangsu,China Brand SF Material Glass,High quality Optical Glass Usage Optical Structure Double Convex Shape
Photocatalytic Reactor Chemistry Glassware Kit
Product description: 1.SiO2> 99.99% ,tubing fused quartz 2.Operating Temperature: 1250℃ 3.Excellent visual and chemical performance . 4.Without surface coating andinfectant . 5.Health care and environmental protection. 6.Any specification can be made. 7.Quartz glass is acidic materials, except hydro fluoric acid and 300 degrees Celsius thermal phosphoric acid, on any other acids were shown to be inert, is the best anti acid materials. The advantages of Customized High Quality
No Air Bubble Flat Glass Plates High Purity Quartz Glass Window Transparent Circular Sight Glasses
No Air Bubble Flat Glass Plates Excellent Visual Performance Circular Shape Quartz Glass Window Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Application of quartz plate: Military industrial complex, machinery, metallurgy, printing and dyeing, optical instruments, high
Purified Square Glass Plates High Pressure Resistant Anti Alkali Strong Hardness
Product description: Fused clear silica quartz glass plate is made of high purity quartz sand with excellent thermal shock stability and high transmittance. It is widely used in electric light/ laser/ lenses/optical instrument/high temperature window. Application of quartz plate: Military industrial complex, machinery, metallurgy, printing and dyeing, optical instruments, high temperature sight glasses, fire hole industries such as high temperature and other industries,
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.